Page 13 - LOCH UDAWANEJ NIEWIEDZY. Polityczność Policji, CBA i prokuratury.
P. 13

oraz „co jak się upolitycznia” jest punktem wyjścia i pozwala trafnie zdefiniować materię i zakres polityki – niż odwrotnie”1.
Rozdział III to politologiczna analiza pojęcia polityczności jako zjawiska jednost- kowego, grupowego i instytucjonalnego oraz kategorii niepolityczności, ukazanej jako wytwór polityczności oraz pewnego sposobu myślenia, zakładającego dychotomiczny i możliwy do zdefiniowania podział. Zaprezentowano różnicę między apolitycznością jako postawą a apolitycznością jako wymogiem apartyjności, politycznej bezstronności i niezależności. Przedstawiono to pojęcie nie jako termin wyabstrahowany i skonstru- owany według odgórnie przyjętych ram, lecz jako konstrukt teoretyczno-praktyczny, uwarunkowany metapolitycznym statusem omawianych instytucji, w którego znacze- nie polityczność jest naturalnie wpisana. Podjęto kwestię metapolitycznego statusu określonych organów, w których m.in. polityka wybierania na stanowiska funkcyjne umożliwia nie tylko polityczne zaangażowanie czy uwikłanie ich funkcjonariuszy, ale także sprzyja upolitycznianiu Policji, CBA i prokuratury.
1 Karwat M., Polityczność i upolitycznienie. Metodologiczne ramy analizy [w:] Błuszkowski J. i Zaleśny J. (red.) (2010), Studia Politologiczne, vol. 17. Wyjaśnianie polityki, Warszawa: Elipsa, wersja autorska.
11


































































































   11   12   13   14   15