Page 20 - LOCH UDAWANEJ NIEWIEDZY. Polityczność Policji, CBA i prokuratury.
P. 20

Czy państwo, nie będąc bytem real- nym, posiada władzę do eliminowania tendencji do upolityczniania Policji, CBA i prokuratury?
Czy zasada prawna apolityczności zyskała swą polityczną rangę, stając się nośnym i wygodnym hasłem, koniunktu- ralnie uniemożliwiającym eksplorowanie związków między działaniami politycz- nymi a służbami i prokuraturą?
Czy doszło do legislacyjnie sforma- lizowanego	obowiązku	uwzględniania przesłanek pozaprawnych, stanowiących pochodną politycznych poglądów osób sprawujących dane funkcje?
Czynności operacyjno-rozpoznawcze nie w każdym zakresie mogą być usprawie- dliwione bezpieczeństwem. Ukryte ozna- czanie obywateli za pomocą numerów znaczących oraz posługiwanie się infor- matycznymi, uproszczonymi charaktery- stykami jednostek jest prawdopodobne. Gdy konstrukcje normatywne są niewyko- nalne, pełne klauzul generalnych, prawo staje się iluzją. W konsekwencji mamy więc jedynie pozory ochrony.
To wnikliwa, wieloaspektowa i erudycyjna analiza podjętej problematyki. Liczne oceny własne i wnioski, obiektywizujące i zniuanso- wane, są zarazem wyraziste i przekonujące we wskazanej egzemplifikacji. Książka zasługuje na przeczytanie z uwagi na wysoką, bardzo dobrą ocenę wśród najlepszych i najbardziej istotnych pozycji z tematyki państwa praw- nego. Jest to praca wartościowa i pożyteczna. Znacząco wzbogaca badania politologiczne polskiej demokracji, modernizacji państwa i społeczeństwa obywatelskiego.
Prof. zw. dr hab. Tadeusz Godlewski, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych
Część I – Teoria
Już sam wybór tematu budzi uzna- nie i podobnie jest z przyjętym zada- niem badawczym oraz sposobem uporania się z nim. Kompetentnie i przejrzyście autorka obnaża chaos myślowo-pojęciowy i powierzchow- ność przesłanek obowiązującej urzę- dowej lub obiegowej terminologii. Potwierdza, że nie można trafnie roz- wiązywać problemów ustrojowych bez poważnej i kompetentnej refleksji teoriopolitycznej. Ukazuje pole dla roz- maitych nadużyć propagandowo-ide- ologicznych, jakie otwiera się w przy- padku celowego bądź nieumyślnego niechlujstwa terminologicznego.
Prof. dr hab. Mirosław Karwat Uniwersytet Warszawski Instytut Nauk Politycznych
ISBN 978-83-944248-0-0
9 788394 424800


































































































   16   17   18   19   20